İnstagram Spam Kaldırma İşlemi Nasıl yapılır?

İnstagram Spam Kaldırma İşlemi Nasıl yapılır?

İnstagram, günümüzde internet ortamında en çok kullanılan uygulamalardan biri olarak kabul edilmektedir. Milyonlarca insan tarafından kullanılan Instagram, resim ve video paylaşımı yapmak amacıyla oluşturulmuş bir sosyal medya uygulamasıdır. Uygulamayı kullanabilmek için yapılması gereken işlemler oldukça basittir. Instagram hesabı oluşturmak ve sisteme kaydolmak uygulamayı kullanabilmek için yeterli olmaktadır. Kayıt işlemi hesabın bağlantılı olacağı bir e-mail hesabı ve telefon numarası üzerinden yapılabilmektedir.

Geçerli bir e-mail hesabına sahip olan her birey için bir Instagram kullanıcı olmak oldukça basittir. Kayıt işlemi sonrası belirlenen isim ile açılan kişisel sayfa üzerinden kullanıcılar fotoğraf, video ve kısa hikaye paylaşımları yapabilir, mesajlaşma özelliği ile diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilmektedir. Kişisel hesapların yanı sıra, haber, spor, turizm, eğitim gibi çok çeşitli sayfa içerikleri de bulunmaktadır.Burada bilinmesi gereken şey, Instagram gibi milyonlarca kullanıcısı bulunan sosyal medya uygulamalarının kendilerine ve toplum düzenine bağlı olarak çeşitli düzenlemeleri bulunmaktadır. Cinsel içerik, şiddet ve ahlaka aykırı durumlar engellenmekte veya yayın kısıtlaması getirilmektedir.

Instargram kullanıcı olabilmek için bazı kurallara da uygun davranmak zorunda olduğunuzu unutmamak gerekir. Kullanıcı olarak kurallara uymayan, diğer kullanıcıları rahatsız eden veya uygunsuz paylaşımlar yapıldığında hesabınız Instagram yönetimi tarafından spam hesap olarak algılanarak kullanıma kısıtlanabilmekte hatta hesabınız kaldırılabilmektedir.

İnstagram Spam Nedir?

Instagram kullanım koşulları gereği diğer kullanıcıları rahatsız edecek durumları, gönderileri ve rahatsız mesajlar yayınlayan kullanıcıları spam yöntemleri ile kısıtlı kullanıcı haline getirebilmektedir. Spam hesap genellikle yayınlanan gönderi üzerinden alınan şikayetler veya mesaj ve yorumlar ile rahatsız edilen kullanıcılar tarafından Instagram yönetimine bildirilmesi ile gerçekleşmektedir. Instagram kuralları gereği rahatsızlık içeren gönderiler, yorumlar veya mesajlar şikayet olarak bildirildiğinde oldukça dikkate alınmaktadır. Hesap kullanıcılarına ait günlük yorum ve gönderi sayısı sınırlandırılmıştır. Bu sınırları aşmakta spam hesap olarak kısıtlanmanıza neden olabilir. Oldukça fazla kişiye kısa bir süre içerisinde takip isteği göndermekte kısıtlanmanıza yani spam almanıza neden olacaktır.

Bu gibi durumlardan kaçınmak için gönderi ve yorum sayılarına ve içeriklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Rahatsız edici mesaj ve yorumlardan kaçınılmalı, toplum düzenini ve ahlakı bozacak gönderileri paylaşmaktan kaçınılmalıdır. Seri şekilde gerçekleştirilecek takip, beğenme, gönderi paylaşma ve yorum yapma eylemlerinin sayısının düşürülmesi ve zaman süresinin genişletilmesi gerekmektedir.

Spam Hesap Olarak Belirlendiği Nasıl Anlaşılır?

Genellikle Instagram tarafından kullanıma kısıtlama getirilen hesap sahipleri için, kayıtlı oldukları mail üzerinden bir mesaj gönderilmektedir. Düzene uymayan hangi davranışı gerçekleştirmiş ise gerekçesi ile birlikte mesajda belirtilerek kısıtlama nedeni açıklanmaktadır. Genellikle geçici olarak engellenen hesaplar sürekli olarak rahatsız edici eylemi gerçekleştirmeleri durumunda 'Hesabınız Engellendi' veya 'Hesabınız Kullanıma Kapatıldı' mesajı ile karşılaşabilir.

İnstagram Spam Nasıl Kaldırılır?

Öncelikle Spam ile kısıtlı duruma getirilen kullanıcının hesabının kısıtlamaları kaldırılması ve kullanıma tekrar açılabilmesi için gerçekleştirmesi gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Bunların en önemlisi, Instagram tarafından kullanıcının hatasını anlayıp telafi etmek için bir çaba sarf ettiğini bilmek gelmektedir. Hatasını tekrarlayan bireylerin hesapları tamamen kaldırılma gibi durumlar ile karşılaşabilmektedir. Bu nedenle ilk yapılması gereken şey hatayı tekrar etmemek yönünde bir çaba sergilemektir.

Spam alındığında Instagram içerisindeki bazı eylemlerinize ara vermek en faydalısı olabilecektir. Yorum veya gönderi paylaşmaya ara verebilir, biraz daha pasif kullanıcı haline geçebilirsiniz. Böylelikle yapacağınız başka bir hatayı engellemiş olursunuz. daha sakin ve kurallara uygun kullanıma başlamanız ile birlikte kısa süre içerisinde engellemelerin kalktığını ve tüm erişimlere ulaşabildiğiniz görebilirsiniz.

Ancak hesabınız tamamen kullanıma kapatılmış ise bu durumu geri alabilmenin bir yolu bulunmamaktadır. Bu durumda yapmanız gereken tek şey başka bir hesap açarak kullanıma farklı bir hesap üzerinden devam etmeniz gerektiğidir.


İNSTAGRAM TAKİPÇİ PANELİNE GİT