Yapılmaması Gereken İnstagram Trendleri

Yapılmaması Gereken İnstagram Trendleri

İnstagram’da gelişmek için, neler yapmanız gerektiğini çok iyi bilmeniz gerektiği gibi aynı zamanda neleri yapmamanız gerektiğinin de fazlasıyla farkında olmanız lazım. Instagram size kazandıracağı çok şeyi olan muhteşem bir platformdur ama bu platformda başarılı olmak için bir ön araştırma yaparak platform hakkındaki bilgi birikiminizi genişletmelisiniz. Bu yazıda bahsedilecek Instagram trendleri uzun süredir platformda mevcut bulunmaktadır ancak hakkında yaptığımız araştırmalara göre bu trendlerin artık popüler olmadığı sonucuna vardık.


1. Kolajlar


Güneşin doğuşu, yiyecek veya içecek gibi nesnelerin mükemmel çekimlerini kapsayan bir kolaj paylaşma trendi artık sona erdi. Instagram’da artık bir post içerisinde birden fazla fotoğraf ekleme seçeneği yer aldığı için zaten bu trendin biteceği belliydi. Kolajlar çabuk bir halde ucuz ve kalitesiz hale gelebiliyor ve kullanıcılar ne kendi profillerinde ne de başkalarının profillerinde bu tip içerikler görmek istiyor.


Onun yerine bunu deneyin:


Kolaj yapmak yerine bir seri fotoğraf çekebilirsiniz ve hepsini kaydırmalı bir post içerisinde paylaşabilirsiniz. Sokak fotoğrafçılığı son zamanlarda çok popülerlik kazandı, bu yüzden çekeceğiniz fotoğraflarda bu temayı mutlaka denemenizi öneririz.


2. Yiyecek fotoğrafları


Yiyecek fotoğrafları artık tamamen trendden düşmüş durumda. Yiyecek temalı fotoğrafçılık üzerine fazlasıyla emek sarfeden ve zaman harcayan hesaplar var ama bu hesaplardan çıkan fotoğraflar gayet artistik ve iyi düşünülmüş. Sıradan yiyeceklerin çekilen fotoğrafları insanların dikkatini çekmiyor. Eğer çekeceğiniz yiyecek fotoğraflarına yaratıcılığınızı ekleyerek benzersiz bir dokunuş katmadığınız sürece bu tip fotoğrafları çekmeye son vermelisiniz. En çok nefret edilen şeylerden biri de iştah kaçırıcı yiyecek fotoğraflarını paylaşmaktır. Tüm bu uyarılarımıza rağmen ille de yiyecek fotoğrafı paylaşacam diyorsanız en azından göze hitap etmesine özen gösterin!


Onun yerine bunu deneyin:


Yiyecek fotoğrafları çekecekseniz minimalist bir yaklaşımı deneyin. Mimari fotoğrafçılığı veya günlük yaşam esnasındaki canlı anların fotoğrafları da denemeye değer temalardır.


3. Günün Kıyafeti


Bir apartman büyüklüğünde kıyafet dolabı olan bir ünlü değilseniz, kıyafet odaklı fotoğraflarınızın dilediğiniz kadar beğenilme şansı yok denecek kadar azdır. Hele özellikle ayaklarınıza doğru olan bakış açısından çekilen kıyafet fotoğraflarının trendi artık o kadar çok eskidi ki…


Onun yerine bunu deneyin:


Sıradışı bakış açılarından çekilen fotoğraflar çok daha ilgi çekicidir. Kendi el emeğinizle yaptığınız eşya veya kıyafetler ile ilgili fotoğraflar çekin ve çekeceğiniz nesnelerin kompozisyonları üzerinde denemeler yapın.


4. Motive Edici Sözler


Eminim ki Instagram’daki birçok profil; motive edici, ilham kaynaklı ve sıradan sözlerle dolu. Motive edici alıntılar güzeldir ama günleri de sayılıdır. Eğer bir seviye yukarı taşınmadığı takdirde bu gibi trendlerin sona ereceğini söylemek yanlış olmaz. İnsanlara ilham katmanın başka yollarını arayabilirsiniz ya da en azından paylaşacağınız sözlere sanatsal bir dokunuş ekleyin. Örnek olması için Facebook’ta Depositphotos’un motive edici sözlerini mutlaka inceleyin.


Onun yerine bunu deneyin:


İnce fikirle hazırlanmış daha derin mesajlar içeren ilham verici fotoğraflar oluşturun.


5. Fazla Sayıda Hashtag Kullanımı


Popülerliğini kaybetmekte olan diğer trendlerle karşılaştırıldığında, fazla hashtag kullanımı en çok sinir bozucu trendlerden biridir. Eğer sahilde bir fotoğraf çekiyorsanız ve hashtaglerinize bile hashtag ekleme gereği duyuyorsanuz fazla hashtag kullanma tuzağına düşmüşsünüz demektir. Örneğin #kahvaltı #leziz #photooftheday #gününfotoğrafı #yum #cennet #mutluluk #yemek #yemeyi seviyorum #foodie gibi… Hashtag kullanırken düşünceli ve yaratıcı olun ve kullanacağınız tagları mümkün olduğunca ilgili olmasına ve az sayıda tutmaya dikkat edin.


Onun yerine bunu deneyin:


Hashtaglerin sayısını azaltın. Mecaz anlamları düşünün ve taglerinize daha fazla düşünce katın. Eğer takipçi kazanmak istiyorsanız bari hashtag kullanımı hakkında araştırma yapın ve doğru hashtag kullanımını öğrenin.


6. Beni Takip Et (Follow Me)


Bu tip fotoğrafları başarıyla çekebilen tek hesap @MuradOsmann’dır. Bu hesapta “follow me” tipindeki fotoğraflar artık onun imzası haline gelmiş durumda ve bunu kopyalamaya çalışan diğer hesapların Murad Osmann’ın içeriklerinin kalitesini yakalaması mümkün değil. Diğer hesapların bu tipte çektiği fotoğraflar oldukça sıradan kalıyor ve bu nedenlerden dolayı follow me artık trend olmaktan çıktı.
Sıradışı bir şey deneyin. Sokak hayatını ve diğer yaratıcı alanların fotoğraflarını çekin. Yeni nesnelerin fotoğraflarını çekmek ve yaratıcı bakış açışları keşfetmek için günlük hayatınızda bile birçok fırsat yakalayabilirsiniz.


7. Spor Yaparken veya Spor Salonunda Çekilen Selfieler


Tamam anladık, herkes anladı. Spor yapıyorsunuz. Aferin size! Bazı kişisel şeylerı kendinize saklamalısınız. Konunun bahsi geçmişken şunu da söyleyelim, eğer spor yapıyorsanız kendiniz için yapın. Sırf Instagram’da veya kendi hayatınızda karşılaşacağınız insanları etkilemek için spor yapmamalısınız. Spor yapmak sizin kişisel sağlığınız ile ilgilidir. Herkes spor yaptğınız için mutlu olacaktır ama aynada çektiğiniz milyonlarca spor selfiesini de hiç kimse görmek istemiyor. Ayrıca siz selfielerinizi çekerken spor salonuna egzersiz yapmak için gelen insanları da rahatsız etmiş olmanız muhtemeldir. Kendiniz yerine başka insanlara odaklanın. İşlerini yapan ve günlük hayatlarını sürdüren sokaktaki kişilerin fotoğraflarını çekin.


İNSTAGRAM TAKİPÇİ PANELİNE GİT